360 Derece Dijital Pazarlama

360 Derece Pazarlama Nedir?

360 aşama marketing ya da 360 aşama reklamcılık, bütünleşik, oldukça yönlü ve oldukça kanallı bir marketing türüdür. Bu marketing türünde reklam ajansları başta olmak suretiyle çoğu değişik departman rol alır. Yeni nesil marketing stratejisi olan 360 aşama pazarlama, çoğu reklamcılık enstrümanını kullanır. Müşteri ile ilgilenen tüm departmanları satış odaklı bir modelle buluşturur.

360 Derece Dijital Pazarlama Nedir?

360 aşama marketing ya da 360 aşama dijital pazarlama, tümleşik marketing iletişiminden esin alır. Pazarlamada iletişim materyali olarak kullanılan öğelerin ahenk içerisinde markaya hizmet etmesine odaklanır. Reklamlardan tanıtımlara, etkinliklerden pazarlamaya kadar çoğu neden bir tüm içerisinde ele alınır. 360 aşama pazarlama, tüketici ile her kanaldan iletişim kurmaya çalışır. Bir ürün ya da hizmet satmak için tüketicinin satın alma davranışlarına yoğunlaşan stratejiler geliştirir. Bu stratejilerde çevrimiçi ya da dijital ve çevrimdışı kanallar bir arada kullanılır.

Çok yönlü iletişim teknikleri ile şekillenen bu yeni nesil marketing stratejisi, reklam kampanyalarının dijital mecralarda devamlılığını sağlar. 360 aşama marketing stratejileri içerisinde çevrimiçi ya da çevrimdışı kanallar, bu kanallarda vazife alanlar, mal ya da hizmet, ürün ve hizmet dağıtım kanalları, ürün ve fiyat fiyatlandırması, işletmenin satış performansı, satış öncesi ve satış sonrası yardımcı ve müşteri memnuniyeti gibi faktörler rol oynar.

360 Derece Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

360 aşama reklamcılık ya da 360 aşama marketing kendi içerisinde birtakım özellikler barındırır. Bütüncül bir strateji içeren bu marketing tekniği çoğu noktada öteki marketing stratejilerinden ayrılır.

Temel olarak 360 aşama marketing özellikleri şunlardır;

İletişim kanalları vasıtasıyla verilen mesaj, marketing karmasının bütüncül bir parçasıdır.
Müşteriye yoğunlaşan yeni nesil marketing stratejisi, teknolojiyi her kanalda olası olmasıyla birlikte kullanır.
Hedef kitlenin etken olarak kullandığı kanallarda yoğun olarak uygulanır.
İletişim ve marketing faaliyetleri ölçülebilir.
Müşteri ile faal ve çift yönlü etkileşim oluşturur.
Pazarlama ya da reklam mesajı tek bir kaynaktan çıkar; ahenkli ve tümleşik olarak hedef kesime sunulur.
360 Derece Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

360 aşama pazarlama, çoğu dijital pazarlamayı içerir. Bu marketing yönteminde kullanılan birtakım araçlar ve yöntemler şunlardır;

Outdoor reklamlar
Outdoor reklamcılık ya da aleni hava reklamcılığı, vakit sınırlaması olmayan bir reklam ve tanıtım stratejisidir. Mevsimlerden bağımsız olarak kullanılabilir. 24 saat görülebilir özelliktedir. Ürün çeşitliliği yüksek bir reklam türü olan aleni hava reklamcılık, geniş hedef kesime ulaşabilen bir reklam türüdür. Hareket halindeki kesime yoğunlaşan en mühim reklam mecrasıdır.

Medya satın alma
Medya satın alma, 360 aşama reklamcılık stratejilerinin en mühim basamaklarından biridir. İşletmenin mesajını iletmek için ajanslar vasıtasıyla medya alanı satın alma uygulamalarıdır. Gazete ve mecmua reklamlarından billboard panolarına, radyo spotlarından sinema reklamlarında kadar geniş bir yelpazede ele alınır. Mesajın hedef kesime etkili bir halde ulaşabilmesini sağlar. Reklam mecrası, hedef kitlenin yoğun olduğu bölgelere göre planlanabilir.

Dijital reklam
Dijital ortamlarda gösterilen reklamlar, arama motoru sayfalarında üst, alt ya da sağ tarafta görünür. Bu yöntem, internet sayfasına trafik çekmenin bir yoludur. Sonuçları ölçülebilir fakat SEO gibi uzun ömürlü bir marketing tekniği değildir.

Sosyal medya
Sosyal medya pazarlama, 360 aşama marketing stratejilerinin en mühim unsurlarının başlangıcında geliyor. Farklı toplumsal medya platformları, mevcut ve potansiyel müşterilerle ilişki kurma fırsatı verir. Müşteri ile iletişimi güçlendirmenin ve marka bilinirliğini artırmanın en etkili yoludur. Etkili bir toplumsal medya pazarlaması için her gün yeni ve orijinal içerik kurmak gerekir. Anlık geri bildirim sağlamak, toplumsal medyanın mühim bir özelliğidir.

SEO
Arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin görünürlüğünü artıran bir uygulamadır. SEO’nun temel amacı, internet sitesini arama motorları vasıtasıyla olası olduğunca görünür hale getirmektir. SEO, ürün ve hizmetleri arayan potansiyel tüketicilere ulaşmaya yardımcı olur. Ticari sitelerin vazgeçilmez marketing stratejileri arasında yer alır. SEO, URL optimizasyonundan içeriklerde anahtar kelime kullanımına, site içi ve site dışı linklerden makalelere kadar çoğu uygulamayı içerir.

Müşteri iletişimi
Her türlü marketing yöntemi, müşteri iletişimine odaklanır. Markanın başarısı ve büyümesi için müşteri iletişimi oldukça önemlidir. Başarılı markalar müşterileriyle uzun soluklu ilişkiler kurmak için etkili bir müşteri iletişim politikası oluşturur. Bunun ana amacı, müşteride marka bağlılığı kurmak ve marka savunuculuğu duygusu geliştirmektir.

E-posta kampanyaları
Sponsorlu e-posta hizmetleri, ürünleri tanıtmak ve marka bilinirliğini çoğaltmak için en iyi yöntemlerden biridir. Bu strateji, etkili netice almak için sadık müşteri olabilecek potansiyel müşterilere odaklanır.

İçerik
Hedef kitle için çevrimiçi içerik oluşturmak, yayınlamak ve dağıtmak, etkinli bir marketing aracıdır. İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak, organik trafiği çoğaltmak ve yeni müşteri kazanmak için en en makul yollardan biridir. İçerikler, sektöre ve müşteri gereksinimlerine makul olarak hazırlanmalıdır.

Web sitesi
Web sitesi, 360 aşama marketing stratejileri için mühim bir faktördür. İşletme için tüketici dostu ve sade bir internet sitesi oluşturulması, satış performansını müspet etkiler.

Whatsapp
Fırat Ağgez
Fırat Ağgez
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?